Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizą zmian składu mykobiomu w czasie u pacjentów pediatrycznych z chorobą Leśniowskiego – Crohna leczonych przeciwciałami anty-TNF-α

Kierownik projektu: mgr Agnieszka Krawczyk
Okres realizacji: 2022 - 2024

Skład mikroorganizmów jelitowych istotnie wpływa na utrzymywanie wewnętrznej równowagi i stanu zdrowia człowieka. Z jednej strony, drobnoustroje są rozpatrywane, jako czynnik indukujący wystąpienie niektórych chorób przewlekłych, z drugiej strony stanowią one potencjalny cel terapeutyczny. Jedną z chorób, w której niejednokrotnie wykazywano zmiany w składzie mikrobioty jest choroba Leśniowskiego – Crohna (chL-C). Sugeruje się, iż obserwowane zmiany mogą przyczyniać się do patogenezy chL-C lub być efektem wtórnym długotrwałego leczenia. Jak do tej pory, niewiele jest badań, które oceniają wpływ konkretnego leczenia na zmiany mikrobiomu. Obecnie, najskuteczniejszą terapią jest leczenie biologiczne z użyciem przeciwciał monoklonalnych anty-TNF-α. Zastanawiające jest, czy długotrwała terapia biologiczna może przyczyniać się do powstawania dysbiozy jelitowej, czy wręcz przeciwnie – wraz z gojeniem błony śluzowej jelit, skutkować normalizacją mikrobioty pacjentów z chL-C. Coraz częstsza zachorowalność wśród dzieci oraz cięższy przebieg choroby i oporność na leczenie w tej grupie wiekowej skłania do zwrócenia szczególnej uwagi na problem patogenezy wśród pacjentów pediatrycznych. O ile udział bakterii stanowi coraz częsty temat badań, to analiza składu grzybów wciąż należy do rzadkości.

Wobec powyższych, cel proponowanego projektu, to określenie wpływu leczenia biologicznego przeciwciałami anty-TNF-α na mykobiom jelitowy pacjentów pediatrycznych z ciężką postacią chL-C oraz analiza różnic w mykobiomie jelitowym między pacjentami z chL-C a zdrowymi dziećmi.