Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wpływ disulfiramu (DSF) na namnażanie się i wzrost atypowych bakterii z rodzaju Ureaplasma (U. urealyticum, U. parvum)

Kierownik projektu: dr Małgorzata Biernat - Sudolska
Okres realizacji: 2022 – 2023

Disulfiram (DSF) do niedawna był powszechnie stosowanym lekiem w terapii uzależnienia od alkoholu, gdyż jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ALDH), enzymu zaangażowanego w metabolizm alkoholu etylowego (EtOH).

Dzięki poznaniu molekularnych mechanizmów działania disufiramu, obecnie znajduje on zastosowanie w leczeniu innych schorzeń (m.in. uzależnienia od kokainy, czerniaka) oraz zakażeń bakteryjnych i wirusowych, np. HIV. Liczne prace wskazują na przeciwdrobnoustrojowe działanie DSF i potencjalne zastosowanie disulfiramu jako antybiotyku . Wykazano, że związek ten hamuje in vitro wzrost gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA) w zakresie minimalnego stężenia hamującego (MIC) 4 – 32 μg/ml i wykazuje synergizm z wankomycyną (VAN) przeciwko opornym na VAN (VRSA) szczepom S. aureus. Działanie przeciwbakteryjne stwierdzano również po zastosowaniu metabolitów disulfiramu, w tym dietylokarbaminian (DDTC).

Opierając się na danych literaturowych dotyczących przeciwbakteryjnego działania DSF chcielibyśmy ocenić działanie tego związku na atypowe bakterie, którymi są ureaplazmy. Ureaplazmy powodują stany zapalne w obrębie dróg moczowo-płciowych osób dorosłych np. tzw. niegonokokowe zapalenie cewki moczowej, jak i dróg oddechowych wcześniaków z niską wagą urodzeniową. W ich obecności znacząco wzrasta częstość zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego wiązanego z rozwojem raka szyjki macicy. W leczeniu zakażeń ureaplazmowych mogą być stosowane jedynie tetracykliny, makrolidy lub chinolony, gdyż bakterie te nie posiadają ściany komórkowej pozostając niewrażliwymi na całą gamę antybiotyków betalaktamowych. Nasze badania mogą przyczynić się do poznania nowych leków, które będą mogły być zastosowane w leczeniu zakażeń ureaplazmowych. Ze względu na to, że do tej pory brak jest badań nad temat wpływu disulfiramu na atypowe bakterie, badania nasze będą miały charakter nowatorski.